FILHARMONIA POZNAŃSKA – POZNAŃSKIE SŁOWIKI

Miasto
Poznań
Szczegóły

Neon istniejący.

 

Lokalizacja: Poznań, Św. Marcin 81
Data powstania: 1974
Autor projektu: Antoni Rzyski
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Maciej Grzywaczewski www.maciej-grz.pl / www.stare-neony.pl

Marcin Grześkowiak www.mojeneony.blogspot.com

Materiały dzięki uprzejmości Macieja Grzywaczewskiego

oraz Marcina Grześkowiaka

 

„Neon Poznańskich Słowików, często nazywany neonem Filharmonii Poznańskiej, to jeden z piękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych neonów w Poznaniu. Reklama znajduje się na ulicy Św. Marcin 81.

Cała konstrukcja złożona jest z pięciolinii, klucza wiolinowego, słowików skaczących po pięciolinii (element animowany neonu! – cykl trwa niecałą minutę) oraz jednego słowika w kolorze żółtym, który świeci cały czas – to dyrygent i założyciel chóru, Pan Stefan Stuligrosz. Ptaki, które migają, symbolizują członków chóru. Pojedynczy słowik ma aż 1,5 m wysokości, czego przyglądając się z dołu nie widać. Dodatkowo w dolnej części konstrukcji znajdują się neonowe napisy: „POZNAŃSKIE SŁOWIKI” oraz dodany w czasie remontu w 2007 roku „FILHARMONIA POZNAŃSKA”. Ponowne uroczyste uruchomienie neonu miało miejsce 9 listopada.

Neon zaprojektowany przez słynnego poznańskiego artystę plastyka Antoniego Rzyskiego, powstał w 1974 roku. Świecił do początku lat 90-tych, by po kilkunastu latach letargu, znowu ożyć w wielkim stylu.

Cała neonowa konstrukcja robi niesamowite wrażenie, od samych kolorów począwszy (niebieski, żółty, zielony, purpurowy), przez animację, na rozmachu przedsięwzięcia i rozmiarze neonu skończywszy. Warto go zobaczyć na żywo!”

Źródło: MOJE NEONY

 

„Neon filharmonii przy ul. Św. Marcin nie działał przez kilkanaście lat – do listopada 2007 r. kiedy został reaktywowany. Wtedy dodano do niego również dodatkowy napis „FILHARMONIA POZNAŃSKA”. Neon rzadko działa całą noc. Obecnie jeden z kilku najbardziej rozpoznawalnych neonów Poznania. Jeden „słowik” wygląda niepozornie, chociaż w rzeczywistości ma dokładnie 150 cm „wzrostu”. W neonie występuje animacja, która trwa około 50 sekund”.

Źródło: STARE NEONY