ŚREMSKA ODLEWNIA ŻELIWA

Miasto
Śrem
Szczegóły

Neon nieistniejący

 

Lokalizacja: Śrem
Data powstania: lata 60.
Autor projektu: Nieznany
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Maciej Grzywaczewski www.maciej-grz.pl / www.stare-neony.pl
Materiały dzięki uprzejmości Macieja Grzywaczewskiego

 

„Śremska Odlewnia Żeliwa to kiedyś jeden z bardziej znaczących zakładów przemysłowych w kraju i jeden z istotnych czynników wspomagających intensywny rozwój miasta w latach 60 XX w. W XXI w. znaczenie zakładu znacząco zmalało i stało się marginalne.

Neon „Ś R E M” zainstalowany na wysokich żelbetowych silosach był widoczny z daleka, od strony południowo-wschodniej, a także z pociągów kursujących po linii kolejowej Czempiń-Śrem-Mieszków. Nieopodal silosów znajdował się przystanek kolejowy „Śrem Odlewnia”. Rozkład jazdy pociągów, które funkcjonowały w ruchu osobowym na tej linii do wiosny 1995 r., był integralnie związany z godzinami zmian roboczych w zakładzie.

Z relacji pracowników firmy „REKLAMA” wynikało, że w wysoko położonych neonach często pękało szkło, ze względu na silne wiatry w okolicy i pyły nawiewane z bliskich pól. W maju 2019 r. wyburzono silosy na których znajdowały się litery, usuwając tym samym ostatnie pozostałości po neonach. Dwa lata wcześniej – w 2017 r. wycięto tory kolejowe na przejeździe przy ul. Staszica prowadzące do bocznicy przy zakładzie przemysłowym oraz przystanku „Śrem Odlewnia”.

Po przeciwległej stronie zabudowań industrialnych znajdowały się zakładowe biurowce, a także KLUB ODLEWNIKA, który również miał swój neon”.

Źródło: STARE NEONY