ANTYLOPA

Miasto
Poznań
Szczegóły

Neon istniejący

 

Lokalizacja: Poznań, Podgórna 4
Data powstania: lata 50.
Autor projektu: Nieznany
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Marcin Grześkowiak www.mojeneony.blogspot.com

Maciej Grzywaczewski www.maciej-grz.pl / www.stare-neony.pl

Materiały dzięki uprzejmości Marcina Grześkowiaka

oraz Macieja Grzywaczewskiego

 

„Neon „antylopa” znajduje się w Poznaniu na ulicy Podgórnej 4. W skład neonu wchodzi również tzw. element semaforowy, który składa się z kapelusza oraz szala(?). Neon należy do sklepu, sprzedającego czapki, kapelusze, szale, rękawiczki…

Dzięki uprzejmości jednej z Pań pracujących w sklepie wiem, że neon powstał najprawdopodobniej w latach 50-tych. Wtedy był to sklep należący do Przedsiębiorstwa Handlu Ubiorami OTEX. Sklep przeszedł w ręce prywatne na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Nazwa i neon przetrwały do dzisiaj.

Rozmawiałem również z Panem Jaromirem Konikiem (osobą wykonującą oraz konserwującą neony), który potwierdził, iż remont neonu miał miejsce w 2010 roku. Porównując moje zdjęcia ze starymi zauważyłem, że kilka rurek z elementu semaforowego zostało usuniętych, natomiast część rurek koloru białego zostało zastąpionych rurkami niebieskimi.”

Źródło: MOJE NEONY / 2 czerwca 2012

 

„Neon „Antylopa” reklamuje mały sklep z kapeluszami dodając kolorytu ul. Podgórnej. Przez lata był regularnie konserwowany. Po jednej z renonowacji nieznacznie zmienił się układ rurek w „kapeluszu”.

Źródło: STARE NEONY