DWORZEC PKP POZNAŃ GŁÓWNY

Miasto
Poznań
Szczegóły

Neon istniejący

 

Lokalizacja: Poznań, Dworcowa 2
Data powstania: lata 70.
Autor projektu: Nieznany
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Marcin Grześkowiak www.mojeneony.blogspot.com

Maciej Grzywaczewski www.maciej-grz.pl / www.stare-neony.pl

Materiały dzięki uprzejmości Marcina Grześkowiaka

oraz Macieja Grzywaczewskiego

 

„Miałem spory problem ze znalezieniem rzetelnych informacji na temat historii neonu. Na trop trafiłem dzięki Panu Piotrowi Kryszakowi z PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu, dzięki któremu dowiedziałem się między innymi o istnieniu biblioteki kolejowej. Tam znalazłem „Monografię Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu” autorstwa Pana Henryka Zięby. Można w niej przeczytać:

„W ramach modernizacji bryły budynku obniżono znacznie wysoką część dworca, zmieniono ścianę frontową, zmieniono drzwi wejściowe, a ścianę wschodnią i zachodnią pokryto unowocześnioną przysłoną kurtynową.

Na ścianie frontowej zainstalowano elektroniczny zegar oraz umieszczono neonowy napis „POZNAŃ GŁÓWNY”. Na budynku wejścia zachodniego umieszczono neonowy napis „POZNAŃ GŁÓWNY” oraz „WEJŚCIE ZACHODNIE”, a z korony dachu zdjęto kamienne godło kolejowe – oskrzydloną ośkę.”

Obecnie na tzw. Dworcu Zachodnim nie ma już żadnego neonu, natomiast znajduje się oskrzydlona ośka – być może ta sama, którą zdjęto z gmachu starego dworca. Na szczęście  jeszcze możemy podziwiać neon „POZNAŃ GŁÓWNY”, który wygląda cały czas tak samo. Koniec modernizacji zaplanowano na rok 1966, w rzeczywistości z różnych źródeł wiem, że neon pojawił się najprawdopodobniej na początku lat siedemdziesiątych.

(…) udało mi się znaleźć informację, iż neony z budynku Dworca Zachodniego zostały zdjęte w latach 1995 – 1996. Wtedy miała miejsce rewaloryzacja elewacji dworca. Pod zegarem został umieszczony napis „DWORZEC ZACHODNI” wykonany metalowymi literami. Nad zegarem umieszczono godło kolejowe – koło ze skrzydłami.”

Źródło: MOJE NEONY / 21 maja 2011

 

„Większość większych ważniejszych dworców kolejowych lub autobusowych w czasach PRL-u była oneonowana. Stacja w Poznaniu pod względem odprawy pasażerow należy do krajowej czołówki. W zmodernizowanych wnętrzach pod koniec lat ’70 XX w. również znajdowało się sporo neonów neonów, widać to na archiwalnych zdjęciach obiektu. Ponadto ślady po neonach (transformatory) widoczne są także na m.in. 4 peronie dworca.

Widoczny na zdjęciu dawny budynek dworca kolejowego POZNAŃ GŁÓWNY współcześnie nie pełni funkcji odprawy podróżnych. Dostęp dla pasażerów zamknięto w październiku 2013, a kasy biletowe zostały przeniesione do nowej części, w której znajduje się centrum handlowe. Obiekt jest często oblepiony różnymi reklamami dużego formatu, a w środku znajduje się czynny w niektóre weekendy klub. Mimo, to neon jest na bieżąco konserwowany i wciaż działa [info: 2020]”.

Źródło: STARE NEONY