BAR TEMPO

Miasto
Poznań
Szczegóły

Neon istniejący

 

Lokalizacja: Poznań, Św. Marcin
Data powstania: 1975
Autor projektu: Zbigniew Kaja
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Maciej Grzywaczewski www.maciej-grz.pl / www.stare-neony.pl

S. Laskowski (1960), Marcin Grześkowiak www.mojeneony.blogspot.com
Materiały dzięki uprzejmości Macieja Grzywaczewskiego

oraz Marcina Grześkowiaka

 

„Jedna z ciekawszych neonowych pozostałości w Poznaniu. Neon Baru „Tempo” z 1975 roku, resztka z bardzo oneonowanej ul. Św. Marcin (dawniej Armii Czerwonej). Ten dwustronny neon został zdemontowany na jesień 2014 r. przy udziale Muzeum Historii Poznania”.

Źródło: STARE NEONY

 

„Dwustronny neon składa się z dużych liter B, A i R, pisanych w pionie (każda z liter tworzona jest z 5 rurek) oraz trzech napisów TEMPO, pisanych już poziomo, umieszczonych na kolorowych prostopadłościanach (tutaj litery tworzone są przez rurki pojedyncze, pismo jest lekko pochylone, nieco fantazyjne).

Na chwilę uwagi zasługuje termin „neonizacji miasta Poznania” – władze miasta, w celu wynagrodzenia ludziom szarych realiów PRL-u, wpadły na pomysł stworzenia całych ulic z reklamami neonowymi. Przy okazji przyszłego wpisu o neonach z ulicy Gwarnej, postaram się nieco rozwinąć ten wątek. Neony z ulicy Św. Marcin (wtedy Armii Czerwonej) wraz z „Barem Tempo”, na odcinku od ulicy Ratajczaka do ulicy Piekary, to pierwszy etap neonizacji miasta – były to lata 1974 – 1975″.

Źródło: MOJE NEONY