POLONEZ – ORBIS

Miasto
Poznań
Szczegóły

Neon nieistniejący

 

Lokalizacja: Poznań, al. Niepodległości 36
Data powstania: 1973
Autor projektu: Przedsiębiorstwo Usług Reklamowych „Reklama”
Materiał: metal, neon

 

Fotografie: Marcin Grześkowiak www.mojeneony.blogspot.com

B. Borowiak i S. Ossowski (1988), J. Unierzyski (1980)
Materiały dzięki uprzejmości Marcina Grześkowiaka

 

„O samym hotelu można by pisać bardzo dużo. Np. o tym, że jak większość budowli w czasach PRL-u, powstał w atmosferze propagandy sukcesu, przed zakładanym terminem oddania do użytku – we wrześniu 1972 roku rozpoczęto budowę, natomiast 1 czerwca 1974 roku hotel przyjął gości. Był to pierwszy hotel w Polsce, w którym zastosowano technologię wielkopłytową. Wyposażony był w wiele nowoczesnych jak na tamte czasy urządzeń, m.in. w instalację kontroli stanu zamieszkania pokoi hotelowych. Obecnie w samym budynku czas się chyba zatrzymał, a inwestycje poczynione od tamtego czasu są śladowe. Co ciekawe, całkiem niedawno trafiłem na artykuł, mówiący o zamiarach wyburzenia budynku.

21 grudnia 1973 roku, na dachu zamontowany został trzymetrowej wysokości neon z napisem: „Hotel Orbis Polonez”. Po bokach wieżowca znajdują się dwa dodatkowe neony, wpisane w odwrócony trapez połączony z okręgiem: „Hotel Orbis”. Neony zostały zaprojektowane i wykonane przez Przedsiębiorstwo Usług Reklamowych „Reklama” w Poznaniu.”

 

„Kilka fotografii po demontażu napisów neonowych. Najpierw już bez neonów bocznych, ale jeszcze z dużym trzymetrowym napisem POLONEZ od frontu i fotografie późniejsze, z samymi literami P i O. Pewnie na dniach (o ile nie już!) znikną te dwie ostatnie litery również.

Neony działały ostatni raz 22 marca…

 

Niestety do tej pory nie mam potwierdzonych informacji co się stanie z neonowymi literami. O przyszłych losach samego budynku również można znaleźć w internecie różne, niekoniecznie wiarygodne informacje, zakładające m.in. sprzedaż budynku czy wyburzenie.

 

Nostalgicznie zamieszczam dzisiaj również kilka ciekawostek, jakie udało mi się znaleźć w Kronice Miasta Poznania o nowo otwartym w 1974 roku hotelu.

1. Podczas budowy hotelu, zatrudnione były najlepsze brygady z placu budowy Zespołu Osiedli Mieszkaniowych „Winogrady”.

2. Hotel posiadał pełną klimatyzację w części usługowej i gastronomicznej.

3. Nowością była teleelektryczna instalacja kontroli zamieszkania pokoi hotelowych – „Instalacja ta przekazuje recepcji i centralnemu dyspozytorowi obsługi piętrowej informacje o aktualnym stanie zamieszkania pokoi oraz o gotowości pozostałych do wynajęcia. Szereg urządzeń dla klimatyzacji, automatyki klimatyzacji i instalacji teleelektrycznych (w tym centrala telefoniczna na sześćset numerów) sprowadzono z zagranicy. Zainstalowany w podziemiu punkt dyspozytorski umożliwia centralne sterowanie i kontrolę pracy większości urządzeń technicznych.”

4. Warte uwagi są też wnętrza: „Wystrój i wykończenie wnętrz obok wyposażenia techniczno-instalacyjnego, zadecydowały o nowoczesnym charakterze hotelu. Projektant wnętrz zastosował dużą ilość nowych materiałów, a cały zespół autorski poświęcił sporo uwagi sprawie rodzaju i jakości robót wykończeniowych. Dominującym elementem wykończenia wnętrz sal reprezentacyjnych są okładziny marmurowe i stropy z różnokolorowego aluminium, zakupione w Holandii i wykonane według patentu holenderskiej firmy Hunter- Douglas. Sale restauracyjne posiadają boazerie drewniane, a sala bankietowa posiada oryginalny drewniany strop kasetonowy, zaproponowany (przez projektanta wnętrz i wykonany przez Spółdzielnię Przemysłu Artystycznego „Rzeźba” i stolarstwo artystyczne. Podłogi pokoi mieszkalnych oraz sal gastronomicznych wyłożono wykładzinami dywanowymi produkcji Kaliskich Zakładów „Wistil”. Elewacje przyziemia i szereg przegród wnętrz usługowych wykonano w bogatej szacie aluminiowej. Wnętrza oświetlają stylowe żyrandole, plafony i lampy ze szkła ozdobnego produkcji krajowej.

Wszystkie meble części mieszkalnej, zabudowa zespołów wejściowych do pokoi mieszkalnych, boazerie ścienne, elementy galanterii wewnętrznej i elementy oświetlenia zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane.” Większość tych „wyrobów artystycznych” nadal znajdowała się na ścianach hotelu jeszcze przed zamknięciem.

 

Podobno Hotel Polonez był od momentu otwarcia najlepszym hotelem w Poznaniu. Do tego czasu prym wiódł Hotel Merkury – obecny Hotel Mercure. Na 14 piętrach, w 408 pokojach, było 612 miejsc noclegowych”.

Źródło: MOJE NEONY